Image Alt

Gidrán Lótenyésztők Magyarországi Egyesülete

Sobri csikója a dobogón Szent György Díjban

Míg lovastusában és díjugratásban a gidrán fajtának huzamos idő óta számos eredményes lova van, díjlovaglásban (még a könnyebb versenyszámokban is) csak ritkán láthatunk gidránokat sikeresen szerepelni. A lovastusában versenyző gidránok számára a háromnapos verseny legnagyobb kihívást jelentő versenyszáma általánosan a díjlovaglás. A fajta egyedei ebben a szakágban nehezen tudják felvenni a versenyt a veleszületetten jobb mozgású és legtöbbször könnyebben, gyorsabban képezhető sportlovakkal.

Az elmúlt években egy fiatal gidrán ménnek sikerült rácáfolnia a fenti általános meggyőződésre.

A 2016-ban született Gidrán-2 (Sóvár) nevű mént a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság tenyésztette, apja a 4849 Gidran Razbeg I-2 (Sobri) (ma már Gr IV. tm), anyja Gidran XXIV-114 (Suhanó). A hatalmas mozgású, kifejezetten anglo-arab jellegű Sobrit nemrég sajnos elvesztette a fajta és a tenyésztők. Csupán a Gidran-2 (Sóvár) nevű ivadéka  van sportkipróbálásban.

A méncsikót 8 hónaposon vásárolta meg Horváth József, a Cinkotai Lovasudvar vezetője; tulajdonosának köszönhető, hogy a lovat már négyévesen lehetett látni a díjlovas négyszögben. Jelenlegi lovasával, Fehér Bernadettel, két évvel ezelőtt kezdtek el dolgozni, Nébel Viktória díjlovas edző irányítása alatt. Már abban az évben a Díjlovagló Championatusban bajnoki címet szereztek, tavaly pedig magabiztosan és könnyedén léptek feljebb középosztályba, ahol megismételték a korábbi sikersorozatot. A Championatusban az „Ma” kategória bajnokai lettek.

A magyar díjlovas mezőnyt is dominálják már a nemzetközi díjlovaktól származó, kiváló genetikai értékű, kiemelkedő mozgású import sportlovak. Gidran-2 (Sóvár) ebben a mezőnyben tudott nemcsak gyors ütemben fejlődni, de az élmezőnybe jutni és tartósan ott szerepelni. A fajta kedvelői és elkötelezettjei nagy izgalommal követik a párost, támogató aggodalommal figyelik, vajon sikerül-e a 2024-es versenyévben is tartani a korábbi kivételes fejlődési ütemet.

Nos, a június végén zajlott budapesti verseny kapcsán, a Szent György díjban nagyszerű teljesítménnyel rukkoltak elő; Gidran-2 (Sóvár) és Fehér Bernadett a klasszikus versenyszámban 65%-os eredményt értek el, és a 11 fős mezőny harmadik helyét szerezték meg. Kevéssel maradtak el az ország kiemelkedő díjlovasai mögött (Szeicz Erika; 68.5% illetve Szokola Csaba; 68.1%).

Ló és lovasa júliusban nemzetközi pályán, Samorinban a Szent György díjban is bemutatkoztak, ahol megismételték a 60% feletti teljesítményt.

A páros védjegye az ütemesség és a pontos feladatvégrehajtás. Bármennyire is a látvány irányába mozdult el a sportág, a díjlovaglásban ezek az értékek ma is meghatározók.

Nagy öröm látni ezt a kivételes teljesítményt, mert tartalommal tölti meg azt a reményünket, hogy a gidrán ló is képes megfelelni a modern sport elvárásainak.

Cikk: Dr. Tóth Vera